Durable EVA molded exterior.
Feature
- Compact design fits easily in bags.
- Interior strap and pocket for USB cord.
- Fits most popular portable drives.
$19.07 Original price was: $19.07.$10.49Current price is: $10.49.
Availability: 97 in stock
Durable EVA molded exterior.
| Media Wallet/Case Type | Case |
|---|---|
| Global Product Type | Media Cases |
| Media Stored | Hard Drive |
| Disc Capacity (text) | 1 Hard Drive |
| Material(s) | EVA |
| Color(s) | Black |
| Closure Type | Zipper |
| Width | 5.3" |
| Depth | 1.2" |
| Height | 3.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Case Logic® Portable Hard Drive Case |
| Item Weight (lbs) | 0.18 |
|---|---|
| Item Width (in) | 4.1 |
| Item Height (in) | 6 |
| Item Length (in) | 1.3 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 4.8 |
| Carton Length (in) | 11.81 |
| Carton Height (in) | 4.72 |
| Carton Weight (lbs) | 1.07 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CASELOGIC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 3201314 |
| GTIN (UPC) | 00085854221467 |
| GTIN Carton | 10085854221464 |
| UPC Retail | 085854221467 |
| UPC Carton | 10085854221464 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 43202103 |
Reviews
There are no reviews yet.