Clamshell design and integrated airflow channels allow you to use your netbook while still in the sleeve.
Feature
- Thick, quilted padding keeps your laptop protected and snugly in place.
- Padded carry handles for comfortable transportation.
$42.99 Original price was: $42.99.$35.99Current price is: $35.99.
Availability: 36 in stock
Clamshell design and integrated airflow channels allow you to use your netbook while still in the sleeve.
| For Use With | Chromebook™ |
|---|---|
| Global Product Type | Laptop/Tablet Cases |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | EVA |
| Carrying Handle | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Maximum Device Size | 13" |
| Inner Width | 13" |
| Inner Depth | 1.5" |
| Inner Height | 9.5" |
| Width | 14.25" |
| Depth | 1.87" |
| Height | 11" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | For 13" Chromebook™ or Laptops |
| SKU Group | Case Logic® EVA Molded Work-In Laptop Sleeve |
| Item Weight (lbs) | 0.98 |
|---|---|
| Item Width (in) | 1.8 |
| Item Height (in) | 11 |
| Item Length (in) | 14.2 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 4 |
| Carton Width (in) | 7.28 |
| Carton Length (in) | 11.81 |
| Carton Height (in) | 15.55 |
| Carton Weight (lbs) | 3.94 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CASELOGIC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 3201246 |
| GTIN (UPC) | 00085854220118 |
| GTIN Carton | 10085854220115 |
| UPC Retail | 085854220118 |
| UPC Carton | 10085854220115 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 53121705 |
Reviews
There are no reviews yet.