Clamshell design and integrated airflow channels allow you to use your netbook while still in the sleeve.
Feature
- Thick, quilted padding keeps your laptop protected and snugly in place.
- Padded carry handles for comfortable transportation.
$37.99 Original price was: $37.99.$31.99Current price is: $31.99.
Availability: 5 in stock
Clamshell design and integrated airflow channels allow you to use your netbook while still in the sleeve.
| For Use With | Chromebook™ |
|---|---|
| For Use With | Microsoft® Surface™ Pro 3 |
| Global Product Type | Laptop/Tablet Cases |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | EVA |
| Carrying Handle | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Maximum Device Size | 11.6" |
| Inner Width | 12" |
| Inner Depth | 1.5" |
| Inner Height | 8.38" |
| Width | 13" |
| Depth | 1.75" |
| Height | 10.25" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | For 11.6" Chromebook™/Laptops and Microsoft® Surface™ Devices |
| SKU Group | Case Logic® EVA Molded Work-In Laptop Sleeve |
| Item Weight (lbs) | 0.79 |
|---|---|
| Item Width (in) | 1.6 |
| Item Height (in) | 10.2 |
| Item Length (in) | 13 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 4 |
| Carton Width (in) | 7.48 |
| Carton Length (in) | 13.19 |
| Carton Height (in) | 10.24 |
| Carton Weight (lbs) | 3.14 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CASELOGIC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 3201234 |
| GTIN (UPC) | 00085854219822 |
| GTIN Carton | 10085854219829 |
| UPC Retail | 085854219822 |
| UPC Carton | 10085854219829 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 53121705 |
Reviews
There are no reviews yet.