These towels may be small, but they are absorbent enough for everyday use. These roll paper towels are the economical choice for places across the education, industrial, food service and retail markets. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Cascades Select Roll Paper Towels, 1-Ply, 7.88″ x 350 ft, White, 12 Rolls/Carton (H030)
$64.32 Original price was: $64.32.$33.49Current price is: $33.49.
Features
- Convenient and absorbent towels.
- An economical choice.
- Excellent for use in a variety of facilities.
Availability: 649 in stock
SKU: CSDH030
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 12/CT, HWT 350, TOWEL, WH
Brand: Cascades Pro
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Roll Length | 350 ft |
| Diameter | 5.3" |
| Width | 7.88" |
| Product Packaging | Roll |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | UL Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Cascades PRO Select® Roll Paper Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 20.3 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.25 |
| Item Height (in) | 8.375 |
| Item Length (in) | 22.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 16.25 |
| Carton Length (in) | 22.25 |
| Carton Height (in) | 8.375 |
| Carton Weight (lbs) | 20.3 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | X |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | CASCADES TISSUE GROUP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | H030 |
| GTIN (UPC) | 00067220650309 |
| GTIN Carton | 00067220650309 |
| UPC Retail | 067220650309 |
| UPC Carton | 00067220650309 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Cascades Select Roll Paper Towels, 1-Ply, 7.88″ x 350 ft, White, 12 Rolls/Carton (H030)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.1 x 13.2, White, 240/Pack, 10 Packs/Carton (20603)
$131.20Original price was: $131.20.$54.49Current price is: $54.49. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towel, 10 Packs/Carton (25190)
Rated 5.00 out of 5$146.84Original price was: $146.84.$52.49Current price is: $52.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.78 x 800 ft, Brown, 6 Rolls/Carton (26301)
$132.94Original price was: $132.94.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Folded Paper Towel, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20204)
$121.81Original price was: $121.81.$51.99Current price is: $51.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.