Jumbo kitchen roll towels have a high number of sheets per roll, making them a great choice for cleaning up big messes. Kitchen towel rolls help avoid run-outs and require minimal maintenance. Sturdy and absorbent – excellent for everyday use. Ideal for cleaning and wiping down surfaces. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Cascades Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 8 x 11, 250/Roll, 12/Carton (K250)
$94.65 Original price was: $94.65.$33.99Current price is: $33.99.
- Jumbo kitchen roll towels with a large proportion of sheets per roll.
- Rolls help avoid run-outs and require minimal maintenance.
- Sturdy and absorbent.
- Ideal for cleaning and wiping down surfaces in food service establishments, classrooms and cafeterias.
Availability: 4 in stock
SKU: CSDK250
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: KRT 250, SELECT, TOWEL
Brand: Cascades Pro
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Diameter | 5.8" |
| Length | 8" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 250 |
| Core Size | 1.63" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Product Compostability Certification | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Cascades PRO Select® Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 14.9 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.125 |
| Item Height (in) | 11.625 |
| Item Length (in) | 22.875 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 16.125 |
| Carton Length (in) | 22.875 |
| Carton Height (in) | 11.625 |
| Carton Weight (lbs) | 14.9 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | CASCADES TISSUE GROUP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | K250 |
| GTIN (UPC) | 00067220662500 |
| GTIN Carton | 10067220662507 |
| UPC Retail | 067220662500 |
| UPC Carton | 10067220662507 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Cascades Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 8 x 11, 250/Roll, 12/Carton (K250)” Cancel reply
Related products
-
Brawny Professional D400 Disposable Cleaning Towels With Bucket (20040)
$47.55Original price was: $47.55.$34.49Current price is: $34.49. Add to cart -
Kleenex Ultra Moisturizing Foam Hand Sanitizer, 1.5 oz Pump Bottle, Unscented (34604 CT)
$524.74Original price was: $524.74.$211.49Current price is: $211.49. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towel, 10 Packs/Carton (25190)
Rated 5.00 out of 5$146.84Original price was: $146.84.$52.49Current price is: $52.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select 2-Ply Center-Pull Perf Wipers, 2-Ply, 8.25 x 12, White, 520/Roll, 6 Rolls/Carton (44000)
$197.54Original price was: $197.54.$83.49Current price is: $83.49. Add to cart




Reviews
There are no reviews yet.