Retail quality.
Feature
- Ideal for e-commerce market and SMB.
- Individually wrapped with a UPC code for more convenience and hygiene.
- Responsibly sourced 100% virgin paper.
$56.36 Original price was: $56.36.$29.49Current price is: $29.49.
Availability: 673 in stock
Retail quality.
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
|---|---|
| Tissue Type | Toilet |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Sheets | 400/Roll |
| Length | 4" |
| Width | 4.75" |
| Color(s) | White |
| Roll Diameter | 4.75" |
| Product Packaging | Roll |
| For Use With | Universal Dispensers |
| Core Size | 1.62" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Cascades PRO Signature® Bath Tissue |
| Item Weight (lbs) | 8.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 9.75 |
| Item Height (in) | 12.5 |
| Item Length (in) | 19.38 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 24 |
| Carton Width (in) | 9.75 |
| Carton Length (in) | 19.38 |
| Carton Height (in) | 12.5 |
| Carton Weight (lbs) | 8.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CASCADES TISSUE GROUP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | B710 |
| GTIN (UPC) | 00067220617104 |
| GTIN Carton | 10067220617101 |
| UPC Retail | 067220617104 |
| UPC Carton | 10067220617101 |
| Country of Origin | CA |
| UNSPSC Number | 14111704 |
Reviews
There are no reviews yet.