Convenient and absorbent towels.
Feature
- An economical choice.
- Excellent for use in a variety of facilities.
- Long-lasting roll, reduces number of refills.
$73.95 Original price was: $73.95.$35.99Current price is: $35.99.
Out of stock
Convenient and absorbent towels.
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Hands |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Roll Length | 1,000 ft |
| Diameter | 8" |
| Width | 7.88" |
| Product Packaging | Roll |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EPA Safer Choice Label |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Cascades PRO Select® Roll Paper Towels |
| Item Weight (lbs) | 26.2 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.25 |
| Item Height (in) | 8.5 |
| Item Length (in) | 24.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16.25 |
| Carton Length (in) | 24.25 |
| Carton Height (in) | 8.5 |
| Carton Weight (lbs) | 26.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CASCADES TISSUE GROUP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | H101 |
| GTIN (UPC) | 00067220651016 |
| GTIN Carton | 00067220651016 |
| UPC Retail | 067220651016 |
| UPC Carton | 00067220651016 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Reviews
There are no reviews yet.