Excellent for everyday use.
Feature
- Suitable for a wide range of washroom environments.
- Economical.
- Made from recycled fiber and whitened without chlorine.
$55.56 Original price was: $55.56.$35.49Current price is: $35.49.
Availability: 668 in stock
Excellent for everyday use.
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Natural |
| Roll Length | 350 ft |
| Diameter | 5.5" |
| Width | 7.88" |
| Product Packaging | Roll |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | UL Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Cascades PRO Select® Hardwound Roll Towels |
| Item Weight (lbs) | 20.3 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.25 |
| Item Height (in) | 8.375 |
| Item Length (in) | 22.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 16.25 |
| Carton Length (in) | 22.25 |
| Carton Height (in) | 8.375 |
| Carton Weight (lbs) | 20.3 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | X |
| Brand | CASCADES TISSUE GROUP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | H035 |
| GTIN (UPC) | 00067220650354 |
| GTIN Carton | 00067220650354 |
| UPC Retail | 067220650354 |
| UPC Carton | 00067220650354 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Reviews
There are no reviews yet.