High-quality, economical dinner napkins.
Feature
- Ideal in high-traffic dining settings.
- Great for quick service and fast food restaurants.
$149.79 Original price was: $149.79.$58.99Current price is: $58.99.
Availability: 543 in stock
High-quality, economical dinner napkins.
| Global Product Type | Dinner Napkins |
|---|---|
| Material(s) | Paper |
| Color(s) | White |
| Width | 16" |
| Depth | 15.5" |
| Theme | NA |
| Folded Width | 8" |
| Folded Depth | 4.13" |
| Number of Plies | 1 |
| Napkin Type | Dinner |
| Number of Napkins Per Container | 250 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | 1/8 Fold |
| SKU Group | Cascades PRO Select® Dinner Napkins |
| Item Weight (lbs) | 21.7 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.25 |
| Item Height (in) | 13.13 |
| Item Length (in) | 16.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 16.25 |
| Carton Length (in) | 16.75 |
| Carton Height (in) | 13.13 |
| Carton Weight (lbs) | 21.7 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CASCADES TISSUE GROUP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | N050 |
| GTIN (UPC) | 00067220670505 |
| GTIN Carton | 10067220670502 |
| UPC Retail | 067220670505 |
| UPC Carton | 10067220670502 |
| Country of Origin | CA |
| UNSPSC Number | 52121602 |
Reviews
There are no reviews yet.