Make a great impression.
Feature
- High-quality surface to ensure excellent ink transfer.
- Safe for offices, schools and homes.
$4.41 Original price was: $4.41.$2.49Current price is: $2.49.
Availability: 3744 in stock
Make a great impression.
| Global Product Type | Inked Conventional Stamp Pads |
|---|---|
| Stamp Pads Type | Inked Felt |
| Ink Pad Type | Conventional Pad |
| Ink Color(s) | Black |
| Size | 4.25" x 2.75" |
| Pad Size (Width) | 4.25" |
| Pad Size (Depth) | 2.75" |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Pre-Inked Felt-Re-inkable. |
| SKU Group | Carter's™ Stamp Pad |
| Item Weight (lbs) | 0.128 |
|---|---|
| Item Width (in) | 3.25 |
| Item Height (in) | 0.7 |
| Item Length (in) | 5.1 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 36 |
| Carton Width (in) | 11.567 |
| Carton Length (in) | 13.3 |
| Carton Height (in) | 8.6 |
| Carton Weight (lbs) | 15.3 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | Y |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | AVERY PRODUCTS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 21081 |
| GTIN (UPC) | 00071709210816 |
| GTIN Carton | 40071709210814 |
| UPC Retail | 071709210816 |
| UPC Carton | 40071709210814 |
| Country of Origin | MX |
| UNSPSC Number | 44121905 |
Reviews
There are no reviews yet.