Mix and match with coordinating products.
Feature
- Perfect for small spaces or center activities.
- Durable and reusable.
- Includes a four-page teacher resource guide with display ideas, activities, and reproducibles.
$10.00 Original price was: $10.00.$8.49Current price is: $8.49.
Availability: 216 in stock
Mix and match with coordinating products.
| Global Product Type | Classroom Board & Wall Decorations |
|---|---|
| Theme | We Stick Together: Emotions Check-In |
| Color(s) | Multicolor |
| Color Family | Multicolor |
| Width | 7.9" |
| Length | 15" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (1) Emotions Check-In Header, Assembled from (4) Pieces: Largest 12.7" x 3.6", Smallest: 6.6" x 3.6" |
| Package Includes | (2) Messages, Assembled from (7) Pieces: Largest: 9.7" x 3", Smallest: 4.8" x 2.8" |
| Package Includes | (5) Emotions Signs (7.5" x 8.9") |
| Package Includes | (30) Student Pieces (2.6" x 7.5") |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 46-Piece Set |
| SKU Group | Carson-Dellosa Education Curriculum Bulletin Board Sets |
| Item Weight (lbs) | 0.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 7.9 |
| Item Height (in) | 0.6 |
| Item Length (in) | 15 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 6 |
| Carton Qty | 36 |
| Carton Width (in) | 18.7 |
| Carton Length (in) | 16.3 |
| Carton Height (in) | 8.7 |
| Carton Weight (lbs) | 22.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CARSON-DELLOSA EDUCATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 110532 |
| GTIN (UPC) | 00044222293963 |
| GTIN Carton | 50044222293968 |
| UPC Retail | 044222293963 |
| UPC Carton | 50044222293968 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 60111100 |
Reviews
There are no reviews yet.