Hanging hole facilitates sanitary storage and fast drying.
Feature
- Fitted designs snaps firmly to square tops, keeping contents fresh and away from environmental contaminants.
- Fits both polycarbonate and polyethylene square food containers.
- Sturdy.
$4.57 Original price was: $4.57.$3.49Current price is: $3.49.
Availability: 35 in stock
Hanging hole facilitates sanitary storage and fast drying.
| Global Product Type | Storage Food Containers |
|---|---|
| Food Container Type | Lid |
| Material(s) | Polycarbonate |
| Material Type | Plastic |
| Color(s) | Forest Green |
| Width | 7.31" |
| Depth | 7.31" |
| Height | 0.63" |
| Vented (Yes/No) | No |
| Microwave Safe | No |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| For Use With | All Major Brand Food Pan Containers |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Carlisle Squares Food Storage Container Lid |
| Item Weight (lbs) | 0.19 |
|---|---|
| Item Width (in) | 7.31 |
| Item Height (in) | 0.63 |
| Item Length (in) | 7.31 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 7.9 |
| Carton Length (in) | 7.9 |
| Carton Height (in) | 3.7 |
| Carton Weight (lbs) | 1.15 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | Y |
| Prop 65 Label Required | S |
| Prop 65 Chemical(s) | N/A |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CFS BRANDS |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1197008 |
| GTIN (UPC) | 00077838892367 |
| GTIN Carton | 10077838892364 |
| UPC Retail | 077838892367 |
| UPC Carton | 10077838892364 |
| Country of Origin | MX |
| UNSPSC Number | 52152002 |
Reviews
There are no reviews yet.