Connect your printer to a wireless network in four simple steps.
Feature
- Print on-the-go with supported mobile apps.
- Compact design.
- Duplex print up to 22 pages-per-minute with a quick first print of approximately 10.3 seconds (black/color, letter).
$968.57 Original price was: $968.57.$633.49Current price is: $633.49.
Out of stock
Connect your printer to a wireless network in four simple steps.
| Machine Functions | Copy |
|---|---|
| Machine Functions | Fax |
| Machine Functions | |
| Machine Functions | Scan |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Printing Type | Laser |
| Maximum Print Speed (Black) | 22 ppm |
| Maximum Print Speed (Color) | 22 ppm |
| Network Ready | Yes |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| B&W or Color Output | Color |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Black) | 22 ppm |
| Copying Speed (Color) | 22 ppm |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Accepts Paper Size | Up to Legal |
| Paper Input | 250 Sheet Cassette |
| Wireless Printing | Yes |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X 10.11 and Later |
| Operating System Compatibility | Windows® Server 2012, Server 2016, 8.1, Server 2019, 10, 11, Server 2022 |
| Connector/Port/Interface | Ethernet |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| LCD Display Format | 5" Color Touch LCD |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 2,500 |
| Power Consumption | 900 W Peak |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Standard Memory | 256 MB |
| First Page Out | 10.3 s |
| Duplex Printing | Automatic |
| Model Name/Number | imageCLASS MF656Cdw |
| Network Capable | Yes |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Depth | 18.2" |
| Height | 16.3" |
| Weight | 48.5 lbs |
| Width | 17.8" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Starter Toner Cartridges |
| Package Includes | Fax Cord |
| Package Includes | Power Cord |
| Package Includes | Documentation |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Canon® imageCLASS MF656Cdw Wireless Multifunction Laser Printer |
| Item Weight (lbs) | 63.9 |
|---|---|
| Item Width (in) | 23.1 |
| Item Height (in) | 21 |
| Item Length (in) | 22.4 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 1 |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 23.1 |
| Carton Length (in) | 22.4 |
| Carton Height (in) | 21 |
| Carton Weight (lbs) | 63.9 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
| Brand | CANON USA, INC. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 5158C002 |
| GTIN (UPC) | 00013803342000 |
| GTIN Carton | 00013803342000 |
| UPC Retail | 013803342000 |
| UPC Carton | 00013803342000 |
| Country of Origin | VN |
| UNSPSC Number | 44101503 |
Reviews
There are no reviews yet.