Easy Wi-Fi setup.
Feature
- Fast printing and scanning speeds.
- Customizable 5″ color touchscreen.
- Cloud connectivity.
$973.78 Original price was: $973.78.$703.49Current price is: $703.49.
Out of stock
Easy Wi-Fi setup.
| Machine Functions | Copy |
|---|---|
| Machine Functions | Fax |
| Machine Functions | |
| Machine Functions | Scan |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Printing Type | Laser |
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Network Ready | Yes |
| B&W or Color Output | B&W |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Black) | 42 ppm |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Paper Input | 250-Sheet Standard Cassette |
| Paper Input | 100-Sheet Multipurpose Tray |
| Wireless Printing | Yes |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X 10.13 and Later |
| Operating System Compatibility | Windows® Server 2012, 10, Server 2016, Server 2019, 11, Server 2022 |
| Connector/Port/Interface | Ethernet |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| LCD Display Format | 5" Color Touch LCD |
| Maximum Memory | 1 GB |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 40,000 |
| Power Consumption | 1,250 W Peak |
| Power Requirements | 120 V |
| Standard Memory | 1 GB |
| First Page Out | 4.9 s |
| Duplex Printing | Automatic |
| Borderless Printing | Yes |
| Model Name/Number | imageCLASS MF465dw |
| Network Capable | Yes |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 350 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Depth | 18.1" |
| Height | 14.8" |
| Weight | 34.4 lbs |
| Width | 16.6" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Cartridge 070 Black Standard Toner |
| Package Includes | Power Cord |
| Package Includes | Telephone Cable |
| Package Includes | Documentation |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Canon® imageCLASS MF465dw Wireless Multifunction Laser Printer |
| Item Weight (lbs) | 48.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 22.4 |
| Item Height (in) | 14.8 |
| Item Length (in) | 21.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 22.4 |
| Carton Length (in) | 21.5 |
| Carton Height (in) | 14.8 |
| Carton Weight (lbs) | 48.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CANON USA, INC. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 5951C005 |
| GTIN (UPC) | 00013803356885 |
| GTIN Carton | 10013803356882 |
| UPC Retail | 013803356885 |
| UPC Carton | 10013803356882 |
| Country of Origin | KR |
| UNSPSC Number | 43212100 |
Reviews
There are no reviews yet.