Easy Wi-Fi setup.
Feature
- Fast print speeds.
- Customizable 5″ color touchscreen.
- Print documents directly from cloud storage external webpages such as Dropbox, Google Drive, or OneDrive.
- Print directly from your USB flash drive.
$857.68 Original price was: $857.68.$476.49Current price is: $476.49.
Out of stock
Easy Wi-Fi setup.
| Global Product Type | Laser Printers |
|---|---|
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| B&W or Color Output | B&W |
| Printing Type | Laser |
| Model Name/Number | imageCLASS LBP247dw |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Wireless Printing | Yes |
| Network Ready | Yes |
| Network Capable | Yes |
| First Page Out | 4.9 s |
| Duplex Printing | Automatic |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 350 |
| Maximum Paper Size | 8.5 X 14 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 4,000 |
| Paper Feeder Type | Cassette |
| Paper Feeder Type | Multipurpose Tray |
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory | 1 GB |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X 10.13 and Later |
| Operating System Compatibility | Windows® Server 2012, 10, Server 2016, Server 2019, 11, Server 2022 |
| Width | 14.6" |
| Depth | 20.5" |
| Height | 18.8" |
| PC Free Printing | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Canon® imageCLASS LBP247dw Wireless Laser Printer |
| Item Weight (lbs) | 28.7 |
|---|---|
| Item Width (in) | 14.6 |
| Item Height (in) | 18.8 |
| Item Length (in) | 20.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 14.6 |
| Carton Length (in) | 20.5 |
| Carton Height (in) | 18.8 |
| Carton Weight (lbs) | 28.7 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CANON USA, INC. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 5952C004 |
| GTIN (UPC) | 00013803356939 |
| GTIN Carton | 10013803356936 |
| UPC Retail | 013803356939 |
| UPC Carton | 10013803356936 |
| Country of Origin | VN |
| UNSPSC Number | 43212100 |
Sarah –
This Canon imageCLASS LBP247dw printer exceeded my expectations! Setup was a breeze, and the wireless feature makes it incredibly convenient to print from anywhere in my home. The print quality is sharp and clear, perfect for both text and images. It’s also fast, which is great for my busy schedule. The compact design fits perfectly in my small office space. I highly recommend this printer for anyone looking for reliability and efficiency.