Quality faxing, printing and copying results.
Feature
- Functions in the place of three machines.
- Fast features keep your office productive.
- Comprehensive address book.
$589.55 Original price was: $589.55.$344.99Current price is: $344.99.
Out of stock
Quality faxing, printing and copying results.
| Machine Functions | Copy |
|---|---|
| Machine Functions | Fax |
| Machine Functions | |
| Global Product Type | Fax Machines |
| Printing Type | Laser |
| Maximum Print Speed (Black) | 26 ppm |
| Network Ready | No |
| B&W or Color Output | B&W |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 200 x 400 dpi |
| Copying Speed (Black) | 26 ppm |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Accepts Paper Size | A4 |
| Accepts Paper Size | A5 |
| Accepts Paper Size | B5 |
| Accepts Paper Size | Executive |
| Accepts Paper Size | Envelopes |
| Accepts Paper Size | Legal |
| Accepts Paper Size | Letter |
| Accepts Paper Size | Statement |
| Paper Input | 250 Sheet Cassette |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Broadcast Groups | 250 |
| Maximum Copies | 99 |
| Fax Memory (Pages) | 512 |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X 10.4.9 and Later |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7 |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Delayed Transmission | No |
| Auto Duplexing Functions | |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| LCD Display Format | 5 Lines LCD |
| Maximum Memory | 128 MB |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 10,000 |
| Power Consumption | 490 W Peak |
| Processor Speed | 133 MHz |
| Secure Print Function | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| First Page Out | 5.8 s |
| Telephone Features | Auto Redial |
| Telephone Features | Distinctive Ringtone |
| Handset | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Model Name/Number | FAXPHONE L190 |
| Network Capable | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Speed Dial Memories | 200 |
| One Touch Presets | 40 |
| Depth | 20.7" |
| Height | 14.1" |
| Weight | 30 lbs |
| Width | 15.4" |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Remote Fax Retrieval | Yes |
| Secure Fax (Password) | No |
| Sorting Function | Yes |
| Package Includes | Starter Cartridge |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| SKU Group | Canon® FAXPHONE L190 Laser Fax Machine |
| Item Weight (lbs) | 40.6 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.4 |
| Item Height (in) | 14.1 |
| Item Length (in) | 20.7 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 15.4 |
| Carton Length (in) | 20.7 |
| Carton Height (in) | 14.1 |
| Carton Weight (lbs) | 40.6 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CANON USA, INC. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 6356B002 |
| GTIN (UPC) | 00013803148770 |
| GTIN Carton | 10013803148777 |
| UPC Retail | 013803148770 |
| UPC Carton | 10013803148777 |
| Country of Origin | KR |
| UNSPSC Number | 44101508 |
Reviews
There are no reviews yet.