13-pocket expanding file keeps documents organized while providing easy access.
Feature
- Includes tabbed dividers with customizable color-coded tab inserts.
- Zipper closure keeps materials safe and secure.
- For 8 1/2″ x 11″ document storage.
$25.77 Original price was: $25.77.$18.49Current price is: $18.49.
Availability: 13 in stock
13-pocket expanding file keeps documents organized while providing easy access.
| Global Product Type | Transport Wallets |
|---|---|
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Size | Letter |
| Overall Expansion | 2" |
| Closure Type | Zipper |
| Color(s) | Blue |
| Color Family | Blue |
| Number of File Pockets | 13 |
| Tab Type | Top Tab |
| Tab Cut | 1/12-Cut |
| File Tab Position | Assorted |
| Material(s) | Polypropylene |
| Width | 13.75" |
| Height | 10.66" |
| Package Includes | (12) Color-Coded Write-On Tab Inserts |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | C-Line® Expanding File with Zipper Closure |
| Item Weight (lbs) | 1.305 |
|---|---|
| Item Width (in) | 10 |
| Item Height (in) | 1.25 |
| Item Length (in) | 14 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 10.4 |
| Carton Length (in) | 14.4 |
| Carton Height (in) | 7.7 |
| Carton Weight (lbs) | 11.23 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | C-LINE PRODUCTS, INC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 48105 |
| GTIN (UPC) | 00038944481050 |
| GTIN Carton | 50038944481055 |
| UPC Retail | 038944481050 |
| UPC Carton | 50038944481055 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44122027 |
Reviews
There are no reviews yet.