Open top, stand-up design provides easy access.
Feature
- Expands to hold large files.
- For 8 1/2″ x 11″ size document storage.
- Includes pre-printed tab inserts to keep documents organized.
- Reinforced gussets for strength.
- Holds 900+ sheets.
$11.82 Original price was: $11.82.$8.49Current price is: $8.49.
Availability: 32 in stock
Open top, stand-up design provides easy access.
| Global Product Type | Stadium Files |
|---|---|
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Size | Letter |
| Overall Expansion | 9.25" |
| Color(s) | Blue |
| Color Family | Blue |
| Number of File Pockets | 13 |
| Tab Type | Top Tab |
| Tab Cut | 1/6-Cut |
| File Tab Position | Assorted |
| Index | A to Z |
| Material(s) | Polypropylene |
| Width | 13" |
| Height | 9.25" |
| Package Includes | (12) Pre-Printed A to Z Tab Inserts |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | C-Line® 13-Pocket Expanding File |
| Item Weight (lbs) | 0.653 |
|---|---|
| Item Width (in) | 9.25 |
| Item Height (in) | 1.5 |
| Item Length (in) | 13 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 9.8 |
| Carton Length (in) | 13.6 |
| Carton Height (in) | 8.9 |
| Carton Weight (lbs) | 12.67 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | C-LINE PRODUCTS, INC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 48235 |
| GTIN (UPC) | 00038944482354 |
| GTIN Carton | 50038944482359 |
| UPC Retail | 038944482354 |
| UPC Carton | 50038944482359 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44122027 |
Reviews
There are no reviews yet.