Compact design saves desk space.
Feature
- No-Jam? technology eliminates staple jams.
- Non-skid rubber feet for extra stability.
- Uses 1/4″ or 3/8″ SB35 Series premium heavy-duty staples.
- 2 to 60 sheet capacity.
$59.99 Original price was: $59.99.$31.49Current price is: $31.49.
Availability: 198 in stock
Compact design saves desk space.
| High Capacity Stapling | Yes |
|---|---|
| Global Product Type | High Capacity Staplers |
| Flat Clinch Plate | No |
| Tacking | No |
| Type of Staple Used | Heavy-Duty |
| Sheet Capacity | 60 |
| Replacement Staples | Bostitch® SB353/8-1M, SB351/4-1M |
| Leg Size | 0.25" |
| Leg Size | 0.38" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Material(s) | Metal |
| Throat Depth | 2.75" |
| Staple Loading | Rear |
| Power Source(s) | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| SKU Group | Bostitch® Stanley NoJam™ Desktop Heavy-Duty Stapler |
| Item Weight (lbs) | 1.07 |
|---|---|
| Item Width (in) | 9.3 |
| Item Height (in) | 2.4 |
| Item Length (in) | 5.25 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 11 |
| Carton Length (in) | 8.2 |
| Carton Height (in) | 10 |
| Carton Weight (lbs) | 7 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | STANLEY BOSTITCH |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 03201 |
| GTIN (UPC) | 00077914032014 |
| GTIN Carton | 20077914032018 |
| UPC Retail | 077914032014 |
| UPC Carton | 20077914032018 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 44121615 |
Reviews
There are no reviews yet.