Take your productivity to the next level.
Feature
- Portable design ? battery or AC powered.
- Improve paper handling, and speed up routine tasks.
- FastLoad? system.
- Extra-wide paper lead-in for 45? or 90? stapling.
- Utilizes standard staples.
$72.80 Original price was: $72.80.$42.49Current price is: $42.49.
Availability: 1022 in stock
Take your productivity to the next level.
| High Capacity Stapling | No |
|---|---|
| Global Product Type | Electric Staplers |
| Flat Clinch Plate | No |
| Tacking | No |
| Staple Capacity | Half Strip (105 Staples) |
| Type of Staple Used | Standard |
| Sheet Capacity | 20 |
| Replacement Staples | Bostitch® SBS191/4CP |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Material(s) | Metal |
| Material(s) | Rubber |
| Staple Loading | Top |
| Power Source(s) | AC |
| Power Source(s) | Battery |
| Voltage | 120V |
| Cord Length | 4 ft |
| Batteries Required | (4) AA |
| Package Includes | (1) AC Adapter |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| SKU Group | Bostitch® MDS20 Portable Electric Stapler |
| Item Weight (lbs) | 1.01 |
|---|---|
| Item Width (in) | 3.314 |
| Item Height (in) | 2.481 |
| Item Length (in) | 7.795 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 7.8 |
| Carton Length (in) | 8.4 |
| Carton Height (in) | 7.786 |
| Carton Weight (lbs) | 6.273 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | STANLEY BOSTITCH |
|---|---|
| Manufacturer Part No | MDS20BLK |
| GTIN (UPC) | 00077914058922 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 077914058922 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44121615 |
Reviews
There are no reviews yet.