Perfect organization solution for school essentials.
Feature
- Separate compartments for easy organization.
- Durable straps hold pens and pencils together.
- Locking feature to secure your belongings.
$99.99 Original price was: $99.99.$42.99Current price is: $42.99.
Availability: 1397 in stock
Perfect organization solution for school essentials.
| Number of Compartments | 2 |
|---|---|
| Global Product Type | Deluxe Pencil Cases |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | 98% Polyester |
| Material(s) | 2% Iron |
| Material Type | Fabric |
| Width | 4.75" |
| Depth | 2.5" |
| Height | 2.5" |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Case/Pouch Closure Type | Zipper |
| Case/Pouch Closure Details | Wraparound Zipper with Combination Lock |
| Checkpoint Friendly | No |
| Carrying Handle | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bostitch® It's Academic Locking Pencil Case |
| Item Weight (lbs) | 0.25 |
|---|---|
| Item Width (in) | 4.75 |
| Item Height (in) | 2.5 |
| Item Length (in) | 9 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 10.5 |
| Carton Height (in) | 10 |
| Carton Weight (lbs) | 4 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | F |
| Brand | STANLEY BOSTITCH |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 24371BK2PK |
| GTIN (UPC) | 00842048035060 |
| GTIN Carton | 50842048035065 |
| UPC Retail | 842048035060 |
| UPC Carton | 50842048035065 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 42023293 |
Reviews
There are no reviews yet.