Controlled-delivery roll.
Feature
- Plastic concealed locking device for theft resistance.
- Counterbalance spindle automatically returns to original position helping to eliminate waste.
- Accommodates standard core toilet tissue roll up to 6″ diameter.
$77.47 Original price was: $77.47.$40.49Current price is: $40.49.
Out of stock
Controlled-delivery roll.
| Global Product Type | Standard Roll, Single Toilet Paper Dispensers |
|---|---|
| For Roll Size | 6" |
| Roll Type | Standard |
| Dispenser Capacity (text) | Holds Single Standard Roll |
| Color(s) | Gray |
| Material(s) | Aluminum |
| Width | 6.5" |
| Depth | 4" |
| Height | 1" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bobrick Toilet Tissue Dispenser for Single Roll |
| Item Weight (lbs) | 1 |
|---|---|
| Item Width (in) | 1 |
| Item Height (in) | 1 |
| Item Length (in) | 1 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 14.25 |
| Carton Length (in) | 7.25 |
| Carton Height (in) | 15.75 |
| Carton Weight (lbs) | 21.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | X |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 273 |
| GTIN (UPC) | 00716954000934 |
| GTIN Carton | 00716954500939 |
| UPC Retail | 716954000934 |
| UPC Carton | 00716954500939 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 47131710 |
Reviews
There are no reviews yet.