Satin finish resists fingerprints.
Feature
- Holds 250 single- or half-fold covers.
- Dispenser fills from bottom through concealed opening.
- One-piece, seamless construction.
$103.67 Original price was: $103.67.$48.49Current price is: $48.49.
Out of stock
Satin finish resists fingerprints.
| Global Product Type | Toilet Seat Cover Dispensers |
|---|---|
| Holds | 250 Single- or Half-Fold Covers |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Color(s) | Stainless Steel |
| Mounting Details | Wall |
| Mounting Details | Door-Mountable (With Screws Not Included) |
| Width | 15.75" |
| Depth | 2" |
| Height | 11" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 67% |
| Total Recycled Content Percent | 67% |
| Special Features | ClassicSeries® |
| SKU Group | Bobrick Stainless Steel Toilet Seat Cover Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 2.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11 |
| Item Height (in) | 2 |
| Item Length (in) | 15.75 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 12.1 |
| Carton Length (in) | 17.5 |
| Carton Height (in) | 14.3 |
| Carton Weight (lbs) | 16.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 221 |
| GTIN (UPC) | 00716954000446 |
| GTIN Carton | 00716954500441 |
| UPC Retail | 716954000446 |
| UPC Carton | 00716954500441 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47131710 |
Reviews
There are no reviews yet.