Dispenses C-fold or multifold towels without adjustment or adapter.
Feature
- Cabinet slots indicate refill time.
- Door has concealed locking device.
- Made of durable ABS plastic for extended lifetime.
$99.87 Original price was: $99.87.$46.99Current price is: $46.99.
Availability: 3 in stock
Dispenses C-fold or multifold towels without adjustment or adapter.
| Global Product Type | Multifold Towel Dispensers |
|---|---|
| Towels Dispensers Type | Folded Towel Dispenser |
| Dispenser Capacity (text) | 400 C-Fold Towels |
| Dispenser Capacity (text) | 525 Multifold Towels |
| Material(s) | ABS Plastic |
| Color(s) | Gray |
| Depth | 4.75" |
| Height | 15.25" |
| Width | 11.5" |
| For Use With | 3.13" to 3.81" Deep C-Fold Towels or Multi-Fold Towels |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bobrick Paper Towel Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 3 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.5 |
| Item Height (in) | 4.75 |
| Item Length (in) | 15.25 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 17 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 16 |
| Carton Weight (lbs) | 19.75 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 5262 |
| GTIN (UPC) | 00716954002723 |
| GTIN Carton | 00716954502728 |
| UPC Retail | 716954002723 |
| UPC Carton | 00716954502728 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47131701 |
Reviews
There are no reviews yet.