Durable stainless steel.
Feature
- Lock prevents theft and makes refilling easy.
- Satin finish.
- Easy-view slot.
- Jumbo capacity.
$203.33 Original price was: $203.33.$103.49Current price is: $103.49.
Out of stock
Durable stainless steel.
| Global Product Type | JRT Roll, Single Toilet Paper Dispensers |
|---|---|
| For Roll Size | 10" |
| Roll Type | Jumbo |
| Dispenser Capacity (text) | Holds One Jumbo 10" Roll with 3" Core |
| Color(s) | Silver |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Width | 10.66" |
| Depth | 4.5" |
| Height | 10.63" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bobrick Single Roll Jumbo Toilet Tissue Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 3.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11 |
| Item Height (in) | 5 |
| Item Length (in) | 11 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 23 |
| Carton Length (in) | 23 |
| Carton Height (in) | 15.5 |
| Carton Weight (lbs) | 45.4 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 2890 |
| GTIN (UPC) | 00716954001122 |
| GTIN Carton | 10716954001129 |
| UPC Retail | 716954001122 |
| UPC Carton | 10716954001129 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 47131710 |
Reviews
There are no reviews yet.