Lavatory mounted.
Feature
- Corrosion resistant.
- Vandal-resistant locking cover.
- Free-turning spout.
- Shatter-resistant polyethylene container.
$155.18 Original price was: $155.18.$72.99Current price is: $72.99.
Out of stock
Lavatory mounted.
| Global Product Type | Liquid Soap Dispensers, Manual |
|---|---|
| Soap Dispensers Type | For Liquids |
| Interior Volume Capacity | 34 oz |
| Mounting | Counter |
| Material(s) | ABS Plastic |
| Color(s) | Stainless Steel |
| Width | 3" |
| Depth | 4" |
| Height | 6" |
| For Use With | Liquid Hand Soap |
| For Use With | Hand Lotion |
| For Use With | Synthetic Detergents |
| For Use With | Antibacterial Soaps with Triclosan or Pcmx |
| Green Information | Post-consumer recycled content varies between 50% to70%. |
| SKU Group | Bobrick Counter-Mounted Soap Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 0.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 6 |
| Item Height (in) | 3.63 |
| Item Length (in) | 11.25 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 0.507 |
| Carton Length (in) | 0.507 |
| Carton Height (in) | 0.507 |
| Carton Weight (lbs) | 1.1 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Green Details | Post-consumer recycled content varies between 50% to70%. |
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 8226 |
| GTIN (UPC) | 00716954004451 |
| GTIN Carton | 00716954504456 |
| UPC Retail | 716954004451 |
| UPC Carton | 00716954504456 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 30181614 |
Reviews
There are no reviews yet.