Satin-finish stainless steel unit.
Feature
- Flush tumbler lock.
- Extra roll automatically drops in place when bottom roll is depleted.
- Theft-resistant, heavy-duty spindles.
$366.22 Original price was: $366.22.$174.49Current price is: $174.49.
Out of stock
Satin-finish stainless steel unit.
| Global Product Type | Standard Roll, Twin Toilet Paper Dispensers |
|---|---|
| For Roll Size | 5.25" |
| Roll Type | Standard |
| Dispenser Capacity (text) | Holds Two Standard Rolls |
| Color(s) | Stainless Steel |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Width | 6.06” |
| Depth | 5.94" |
| Height | 11" |
| For Use With | B4288 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 67% |
| Total Recycled Content Percent | 67% |
| SKU Group | Bobrick ConturaSeries® Two-Roll Tissue Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 6.5 |
| Item Height (in) | 6.5 |
| Item Length (in) | 11.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 13 |
| Carton Length (in) | 20 |
| Carton Height (in) | 13 |
| Carton Weight (lbs) | 30 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 4288 |
| GTIN (UPC) | 00716954002365 |
| GTIN Carton | 00716954502360 |
| UPC Retail | 716954002365 |
| UPC Carton | 00716954502360 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47131710 |
Reviews
There are no reviews yet.