Surface-mount on toilet partition or wall.
Sale!
Feminine Care Dispensers & Receptacles
Bobrick Contura Receptacle, 1 gal, Stainless Steel (BOB270)
$102.70 Original price was: $102.70.$48.49Current price is: $48.49.
Out of stock
SKU: BOB270
Category: Feminine Care Dispensers & Receptacles
Tags: RECEPTACLE, WALL MNT
Brand: Bobrick
Item Specifications
| Waste Receptacle Type | Sanitary Napkin Bin |
|---|---|
| Global Product Type | Sanitary Napkin Waste Bins |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Application | Sanitary Napkin Disposal |
| Interior Volume Capacity | 1 gal |
| Color(s) | Stainless Steel |
| Color Family | Silver |
| Finish | Satin |
| Shape | Rectangular Prism |
| Opening Type | Top Door |
| Lid Type | Clamshell |
| Width | 7.5" |
| Depth | 3.81" |
| Height | 10" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 67% |
| Total Recycled Content Percent | 67% |
| SKU Group | Bobrick Contura™ Receptacle |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 2.1 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8 |
| Item Height (in) | 4.25 |
| Item Length (in) | 10.88 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 25 |
| Carton Length (in) | 18 |
| Carton Height (in) | 12 |
| Carton Weight (lbs) | 34 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 270 |
| GTIN (UPC) | 00716954000903 |
| GTIN Carton | 00716954500908 |
| UPC Retail | 716954000903 |
| UPC Carton | 00716954500908 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47121702 |
Be the first to review “Bobrick Contura Receptacle, 1 gal, Stainless Steel (BOB270)” Cancel reply
Related products
-
Bobrick ConturaSeries Surface-Mounted Napkin/Tampon Vendor, Stainless Steel, 12 x 8 x 26, Silver (BOBB2706)
$1,320.31Original price was: $1,320.31.$1,030.49Current price is: $1,030.49. Read more -
Boardwalk Round Waste Receptacle, 44 gal, Plastic, Gray (BWK44GLWRGRA)
$52.08Original price was: $52.08.$40.49Current price is: $40.49. Add to cart -
Alpine Industries Stainless Steel Wall-Mounted Sanitary Napkin Receptacle, Black (ALHALP451SSBBLK)
$74.12Original price was: $74.12.$51.49Current price is: $51.49. Read more -
Alpine Industries Durable Plastic Surface Mount Sanitary Napkin Receptacle, Plastic, Black (ALHALP451BLA)
$45.85Original price was: $45.85.$31.99Current price is: $31.99. Read more

Reviews
There are no reviews yet.