Cast aluminum, satin finish.
Feature
- Theft-resistant design.
- High impact ABS spindles.
$89.34 Original price was: $89.34.$41.99Current price is: $41.99.
Out of stock
Cast aluminum, satin finish.
| Global Product Type | Standard Roll, Twin Toilet Paper Dispensers |
|---|---|
| For Roll Size | 6" |
| Roll Type | Standard |
| Dispenser Capacity (text) | Holds 2,000 Sheet Roll |
| Color(s) | Satin Finish Cast Aluminum |
| Material(s) | Aluminum |
| Width | 12.5" |
| Depth | 4.86" |
| Height | 1.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bobrick ClassicSeries Toilet Tissue Dispenser for Two Rolls |
| Item Weight (lbs) | 1.4 |
|---|---|
| Item Width (in) | 5 |
| Item Height (in) | 1.75 |
| Item Length (in) | 13 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 11 |
| Carton Length (in) | 13 |
| Carton Height (in) | 10 |
| Carton Weight (lbs) | 18.37 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 2740 |
| GTIN (UPC) | 00716954000965 |
| GTIN Carton | 00716954500960 |
| UPC Retail | 716954000965 |
| UPC Carton | 00716954500960 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 47131710 |
Reviews
There are no reviews yet.