Satin-finish stainless steel.
Feature
- Surface or wall-mountable.
- Holds c-fold or multifold towels.
- Keyed tumbler lock door.
- Hemmed towel tray opening.
$165.17 Original price was: $165.17.$77.49Current price is: $77.49.
Out of stock
Satin-finish stainless steel.
| Global Product Type | Multifold Towel Dispensers |
|---|---|
| Towels Dispensers Type | Folded Towel Dispenser |
| Dispenser Capacity (text) | 400 C-Fold |
| Dispenser Capacity (text) | 525 Multi-Fold |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Color(s) | Satin |
| Depth | 3.94" |
| Height | 14.06" |
| Width | 10.81" |
| For Use With | C-Fold Towels |
| For Use With | Multi-Fold Towels |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bobrick ClassicSeries® Surface-Mounted Paper Towel Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 1 |
|---|---|
| Item Width (in) | 10.75 |
| Item Height (in) | 4 |
| Item Length (in) | 14 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 13.5 |
| Carton Length (in) | 16.75 |
| Carton Height (in) | 6.75 |
| Carton Weight (lbs) | 5.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 2620 |
| GTIN (UPC) | 00716954000835 |
| GTIN Carton | 00716954500830 |
| UPC Retail | 716954000835 |
| UPC Carton | 00716954500830 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47131701 |
Reviews
There are no reviews yet.