Attractive, satin-finished stainless steel.
Feature
- Corrosion-resistant valve.
- Refill-indicator window.
- Lockable hinged top.
- Concealed, vandal-resistant mounting.
$127.30 Original price was: $127.30.$56.49Current price is: $56.49.
Availability: 88 in stock
Attractive, satin-finished stainless steel.
| Global Product Type | Liquid Soap Dispensers, Manual |
|---|---|
| Soap Dispensers Type | For Liquids |
| Interior Volume Capacity | 40 oz |
| Mounting | Wall |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Color(s) | Satin-Finish Stainless Steel |
| Width | 8.13" |
| Depth | 2.75" |
| Height | 4.75" |
| For Use With | Liquid Hand Soap |
| Green Information | This pre-consumer recycled stainless steel content is balanced with virgin iron and ferrous alloys. Post-consumer recycled content 50-70%, total recovered recycled content 100%. |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Bobrick ClassicSeries® Surface-Mounted Soap Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 1.6 |
|---|---|
| Item Width (in) | 5.13 |
| Item Height (in) | 3.88 |
| Item Length (in) | 8.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 12.5 |
| Carton Length (in) | 18 |
| Carton Height (in) | 11.5 |
| Carton Weight (lbs) | 21.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Green Details | This pre-consumer recycled stainless steel content is balanced with virgin iron and ferrous alloys. Post-consumer recycled content 50-70%, total recovered recycled content 100%. |
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOBRICK WASHROOM |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 2112 |
| GTIN (UPC) | 00716954000408 |
| GTIN Carton | 00716954500403 |
| UPC Retail | 716954000408 |
| UPC Carton | 00716954500403 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 47131704 |
Reviews
There are no reviews yet.