Saves money with less towel waste.
Feature
- Holds up to 500 multifold or 300 C-fold towels.
- Durable, impact-resistant plastic construction.
- Self-dispensing, two-handed, manual pull.
$91.87 Original price was: $91.87.$35.99Current price is: $35.99.
Availability: 56 in stock
Saves money with less towel waste.
| Global Product Type | Multifold Towel Dispensers |
|---|---|
| Towels Dispensers Type | Folded Towel Dispenser |
| Dispenser Capacity (text) | 500 Multifold Towels or 300 C-Fold Towels |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Black Pearl |
| Depth | 6.25" |
| Height | 18" |
| Width | 11.75" |
| For Use With | C-Fold Towels |
| For Use With | Multifold Towels |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® Ultrafold Multifold/C-Fold Towel Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 3.05 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.68 |
| Item Height (in) | 6.11 |
| Item Length (in) | 14.14 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 11.68 |
| Carton Length (in) | 14.14 |
| Carton Height (in) | 6.11 |
| Carton Weight (lbs) | 3.05 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1500 |
| GTIN (UPC) | 00749507980339 |
| GTIN Carton | 00749507980339 |
| UPC Retail | 749507980339 |
| UPC Carton | 00749507980339 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 39121006 |
Reviews
There are no reviews yet.