Sturdy, wall-mountable dispenser.
Feature
- Prevents waste.
- Reliable and economical restroom solution.
- Mounts on wall, making it easier to grab a single sheet.
$60.26 Original price was: $60.26.$25.49Current price is: $25.49.
Availability: 424 in stock
Sturdy, wall-mountable dispenser.
| Global Product Type | Toilet Seat Cover Dispensers |
|---|---|
| Holds | Two 250-Count Packs |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White |
| Mounting Details | Wall |
| Width | 16" |
| Depth | 3" |
| Height | 11.5" |
| For Use With | Boardwalk® K1000 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® Toilet Seat Cover Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 2.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 12.1 |
| Item Height (in) | 5.2 |
| Item Length (in) | 17.4 |
| Unit of Measure | BX |
| Sold By | BX |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 2 |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 15.5 |
| Carton Length (in) | 24.5 |
| Carton Height (in) | 17.5 |
| Carton Weight (lbs) | 16 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | KD100 |
| GTIN (UPC) | 00749507985211 |
| GTIN Carton | 10749507985218 |
| UPC Retail | 749507985211 |
| UPC Carton | 10749507985218 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 14111702 |
Reviews
There are no reviews yet.