Reduces run-outs and prevents waste.
Feature
- Compact double roll standard tissue dispenser.
- Dual-roll capacity with auto-transfer prevents paper run-outs.
- 1.5″ mandrel.
- Tough, easy to clean industrial plastic.
$70.99 Original price was: $70.99.$35.49Current price is: $35.49.
Availability: 24 in stock
Reduces run-outs and prevents waste.
| Global Product Type | Standard Roll, Twin Toilet Paper Dispensers |
|---|---|
| For Roll Size | 5" |
| Roll Type | Standard |
| Dispenser Capacity (text) | Holds Two Rolls |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 13" |
| Depth | 6.75" |
| Height | 8.75" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® Standard Twin Toilet Tissue Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 2.2 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.75 |
| Item Height (in) | 6.75 |
| Item Length (in) | 13 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 8.75 |
| Carton Length (in) | 13 |
| Carton Height (in) | 6.75 |
| Carton Weight (lbs) | 2.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1502 |
| GTIN (UPC) | 00749507980315 |
| GTIN Carton | 00749507980315 |
| UPC Retail | 749507980315 |
| UPC Carton | 00749507980315 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 47131710 |
Reviews
There are no reviews yet.