High density polypropylene with metal handle.
Feature
- Reduces risk of cross-contamination; meets HACCP dedicated use guidelines.
- Red is used for sanitizing.
- Durable handle design prevents lost or broken handles.
$7.00 Original price was: $7.00.$4.99Current price is: $4.99.
Availability: 363 in stock
High density polypropylene with metal handle.
| Global Product Type | Buckets |
|---|---|
| Capacity Range (Volume) [Max] | 6 qt |
| Material(s) | High Density Polypropylene |
| Material(s) | Metal |
| Color(s) | Red/White |
| Width | 9" |
| Depth | 8.05" |
| Height | 7.7" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets HACCP Dedicated Use Guidelines |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® PuraPail™ |
| Item Weight (lbs) | 0.51 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.05 |
| Item Height (in) | 7.7 |
| Item Length (in) | 9 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 8.6 |
| Carton Length (in) | 9.8 |
| Carton Height (in) | 23.9 |
| Carton Weight (lbs) | 6.825 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 6QTREDBKT |
| GTIN (UPC) | 00749507005452 |
| GTIN Carton | 00749507005469 |
| UPC Retail | 749507005452 |
| UPC Carton | 00749507005469 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47121804 |
Reviews
There are no reviews yet.