Professional-grade design.
Feature
- Comfortable foam-grip wringer handle.
- Four, durable 3″ swivel caster wheels.
- Easy-to-maneuver.
- Durable, leak resistant multi-purpose cleaning bucket.
- Bright yellow color stands out in high-traffic areas.
$189.17 Original price was: $189.17.$97.49Current price is: $97.49.
Availability: 372 in stock
Professional-grade design.
| Global Product Type | Bucket/Wringer Combos |
|---|---|
| Capacity Range (Volume) [Max] | 35 qt |
| Material(s) | Plastic/Metal |
| Color(s) | Yellow/Silver |
| Wringer | Side-Press Wringer |
| Mop Head Size Range | General Mopping |
| Caster/Glide/Wheel Type | Four 3" Swivel Casters |
| Width | 16.5" |
| Depth | 22.4" |
| Height | 38.6" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® Pro-Pac™ Side-Squeeze Wringer/Bucket Combo |
| Item Weight (lbs) | 13.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 19.64 |
| Item Height (in) | 16.57 |
| Item Length (in) | 20.57 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 19.64 |
| Carton Length (in) | 20.57 |
| Carton Height (in) | 16.57 |
| Carton Weight (lbs) | 13.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | Y |
| Prop 65 Label Required | S |
| Prop 65 Chemical(s) | N/A |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 2635COMBOYEL |
| GTIN (UPC) | 00086876204148 |
| GTIN Carton | 10086876204145 |
| UPC Retail | 086876204148 |
| UPC Carton | 10086876204145 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 47121804 |
Reviews
There are no reviews yet.