Soft, white tissue.
Feature
- Septic safe.
- More feet per roll results in fewer roll changes.
- Laminated for excellent strength and ply bonding.
$65.52 Original price was: $65.52.$28.49Current price is: $28.49.
Availability: 3588 in stock
Soft, white tissue.
| Global Product Type | JRT Roll Bath Tissues |
|---|---|
| Tissue Type | Toilet |
| Number of Plies | 2 |
| Length | 525 ft |
| Width | 3.2" |
| Color(s) | White |
| Roll Diameter | 9" |
| Product Packaging | Roll |
| Core Size | 3.3" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® Jumbo Roll Bathroom Tissue |
| Item Weight (lbs) | 12.29 |
|---|---|
| Item Width (in) | 18 |
| Item Height (in) | 6.4 |
| Item Length (in) | 27 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 18 |
| Carton Length (in) | 27 |
| Carton Height (in) | 6.4 |
| Carton Weight (lbs) | 12.29 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 410320 |
| GTIN (UPC) | 00749507988533 |
| GTIN Carton | 00749507988533 |
| UPC Retail | 749507988533 |
| UPC Carton | 00749507988533 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111704 |
Reviews
There are no reviews yet.