Mechanical, hands-free dispenser.
Feature
- Does not require batteries.
- Automatic mechanical cutting dispenses 11″ portions of paper.
- Compatible with hardwound towels.
- Easy to fill and operate.
$158.67 Original price was: $158.67.$78.49Current price is: $78.49.
Availability: 57 in stock
Mechanical, hands-free dispenser.
| Global Product Type | Roll, Mechanical Towel Dispensers |
|---|---|
| Towels Dispensers Type | Roll Towel Dispenser |
| Dispenser Capacity (text) | One 8" Diameter Roll |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Black |
| Depth | 10.25" |
| Height | 16.25" |
| Width | 13.25" |
| For Roll Size | 8" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® Hands Free Mechanical Towel Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 7.25 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.25 |
| Item Height (in) | 10.25 |
| Item Length (in) | 16.25 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 13.25 |
| Carton Length (in) | 16.25 |
| Carton Height (in) | 10.25 |
| Carton Weight (lbs) | 7.25 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1501 |
| GTIN (UPC) | 00749507980322 |
| GTIN Carton | 00749507980322 |
| UPC Retail | 749507980322 |
| UPC Carton | 00749507980322 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 30181614 |
Reviews
There are no reviews yet.