Rust-resistant 1/4″ wire with rounded ends.
Feature
- Accepts Clip-On Handle (sold separately).
- Frame is powder coated for strength and durability.
- Dust mop head and handle sold separately.
$16.12 Original price was: $16.12.$9.49Current price is: $9.49.
Availability: 869 in stock
Rust-resistant 1/4″ wire with rounded ends.
| Global Product Type | Clip Dust Mop Frames |
|---|---|
| Depth | 5" |
| Application | Bare Floors |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Zinc Plated |
| Width | 36" |
| Mop Head Size | 36" x 5" |
| For Use With | Boardwalk® 1490, 1336, 1636, 1136 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® Clip-On Dust Mop Frame |
| Item Weight (lbs) | 2 |
|---|---|
| Item Width (in) | 5 |
| Item Height (in) | 0.75 |
| Item Length (in) | 36.13 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 5.25 |
| Carton Length (in) | 36.5 |
| Carton Height (in) | 5.25 |
| Carton Weight (lbs) | 14 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1436 |
| GTIN (UPC) | 00749507982838 |
| GTIN Carton | 10749507982835 |
| UPC Retail | 749507982838 |
| UPC Carton | 10749507982835 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 47131609 |
Reviews
There are no reviews yet.