Soft, two-ply, textured, perforated paper.
Feature
- Embossed, standard size roll.
- Economical and reliable.
- Quality, durable, and absorbent toilet tissue.
- Individually wrapped.
- Septic safe.
$249.90 Original price was: $249.90.$84.49Current price is: $84.49.
Availability: 1106 in stock
Soft, two-ply, textured, perforated paper.
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
|---|---|
| Tissue Type | Toilet |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Sheets | 500/Roll |
| Length | 4.5" |
| Width | 3.75" |
| Color(s) | White |
| Roll Diameter | 4.25" |
| Product Packaging | Roll |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 45% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 55% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | 156.25 foot Roll Length |
| SKU Group | Boardwalk® Two-Ply Toilet Tissue |
| Item Weight (lbs) | 35 |
|---|---|
| Item Width (in) | 18.38 |
| Item Height (in) | 17.5 |
| Item Length (in) | 26 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 96 |
| Carton Width (in) | 18.38 |
| Carton Length (in) | 26 |
| Carton Height (in) | 17.5 |
| Carton Weight (lbs) | 35 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 6150 |
| GTIN (UPC) | 00749507061502 |
| GTIN Carton | 10749507061509 |
| UPC Retail | 749507061502 |
| UPC Carton | 10749507061509 |
| Country of Origin | CA |
| UNSPSC Number | 14111704 |
Reviews
There are no reviews yet.