Soft and absorbent.
Feature
- Facial quality softness.
- One-ply, white bathroom tissue.
- Embossed for added absorbency.
- Ideal for high-traffic restrooms.
$222.96 Original price was: $222.96.$78.99Current price is: $78.99.
Availability: 1779 in stock
Soft and absorbent.
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
|---|---|
| Tissue Type | Toilet |
| Number of Plies | 1 |
| Number of Sheets | 1,000/Roll |
| Length | 3.5" |
| Width | 4.1" |
| Color(s) | White |
| Roll Diameter | 4.3" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Boardwalk® One-Ply Toilet Tissue |
| Item Weight (lbs) | 37 |
|---|---|
| Item Width (in) | 18 |
| Item Height (in) | 18 |
| Item Length (in) | 27 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 96 |
| Carton Width (in) | 18 |
| Carton Length (in) | 27 |
| Carton Height (in) | 18 |
| Carton Weight (lbs) | 37 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 6170B |
| GTIN (UPC) | 00749507061700 |
| GTIN Carton | 10749507061707 |
| UPC Retail | 749507061700 |
| UPC Carton | 10749507061707 |
| Country of Origin | ID |
| UNSPSC Number | 14111704 |
Reviews
There are no reviews yet.