One-ply white, textured paper.
Feature
- Absorbent and conveniently sized.
- Quarter-folded, white, 12″ x 12″ square.
- Reliable performance at a value price.
- Great for hosting and daily use.
$109.60 Original price was: $109.60.$46.49Current price is: $46.49.
Availability: 164 in stock
One-ply white, textured paper.
| Global Product Type | Luncheon Napkins |
|---|---|
| Material(s) | Paper |
| Color(s) | White |
| Width | 12" |
| Depth | 12" |
| Folded Width | 6" |
| Folded Depth | 6" |
| Number of Plies | 1 |
| Napkin Type | Luncheon |
| Number of Napkins Per Container | 500 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Contains a minimum of 50% post-consumer recycled content. |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Boardwalk® Lunch Napkins |
| Item Weight (lbs) | 13.98 |
|---|---|
| Item Width (in) | 12.375 |
| Item Height (in) | 13.75 |
| Item Length (in) | 18.375 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 1 |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 12.375 |
| Carton Length (in) | 18.375 |
| Carton Height (in) | 13.75 |
| Carton Weight (lbs) | 13.98 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Green Details | Contains a minimum of 50% post-consumer recycled content. |
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 500NAP |
| GTIN (UPC) | 00749507006190 |
| GTIN Carton | 00749507006206 |
| UPC Retail | 749507006190 |
| UPC Carton | 00749507006206 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121602 |
Reviews
There are no reviews yet.