One-ply white, textured paper.
Feature
- Absorbent and conveniently sized.
- Quarter-folded, white, 12″ x 12″ square.
- Reliable performance at a value price.
- Great for hosting and daily use.
$110.00 Original price was: $110.00.$40.49Current price is: $40.49.
Availability: 3255 in stock
One-ply white, textured paper.
| Global Product Type | Luncheon Napkins |
|---|---|
| Material(s) | Paper |
| Color(s) | White |
| Width | 11.8" |
| Depth | 11.2" |
| Number of Plies | 1 |
| Napkin Type | Interfold |
| Number of Napkins Per Container | 500 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (12) Packs of 500 Napkins Each |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | 1/4-Fold |
| SKU Group | Boardwalk® Lunch Napkins |
| Item Weight (lbs) | 19.099 |
|---|---|
| Item Width (in) | 14.96 |
| Item Height (in) | 12.2 |
| Item Length (in) | 17.32 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6000 |
| Carton Width (in) | 14.96 |
| Carton Length (in) | 17.32 |
| Carton Height (in) | 12.2 |
| Carton Weight (lbs) | 19.099 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 8310W |
| GTIN (UPC) | 00749507083108 |
| GTIN Carton | 10749507083105 |
| UPC Retail | 749507083108 |
| UPC Carton | 10749507083105 |
| Country of Origin | ID |
| UNSPSC Number | 48101916 |
Reviews
There are no reviews yet.