Finally, a conference table that has everything you need–quick and easy set-up with no assembly required.
Feature
- “Press-O-Matic” lock secures leg, releases with just a touch.
- Easy-care laminate top.
- Adjustable leveling glides.
$1,455.28 Original price was: $1,455.28.$808.49Current price is: $808.49.
Out of stock
Finally, a conference table that has everything you need–quick and easy set-up with no assembly required.
| Global Product Type | Conference Tables |
|---|---|
| Top Color | Walnut/Black |
| Color Family | Walnut |
| Top Shape | Boat |
| Top Thickness | 1.25" |
| Overall Width | 96" |
| Overall Depth | 36" |
| Height (Max) | 30" |
| Top Material | Laminate |
| Base Type | Sled Base |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 1,000 lbs evenly distributed |
| Folded Height | 3.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 75% |
| Total Recycled Content Percent | 75% |
| SKU Group | Barricks Economy Folding Conference Table |
| Item Weight (lbs) | 139 |
|---|---|
| Item Width (in) | 37 |
| Item Height (in) | 5 |
| Item Length (in) | 97 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | N |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 37 |
| Carton Length (in) | 97 |
| Carton Height (in) | 5 |
| Carton Weight (lbs) | 139 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | Y |
| Prop 65 Label Required | Y |
| Prop 65 Chemical(s) | Formaldehyde (gas) |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BARRICKS MANUFACTURING CO |
|---|---|
| Manufacturer Part No | ECT368WA |
| GTIN (UPC) | 00040706106088 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 040706106088 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 56101706 |
Reviews
There are no reviews yet.