Preprinted “Thank You”.
Feature
- Strong, high-density plastic.
- Convenient handles.
$57.58 Original price was: $57.58.$31.99Current price is: $31.99.
Out of stock
Preprinted “Thank You”.
| Bag Use Scenario | General Merchandise |
|---|---|
| Global Product Type | Plastic T-Sacks |
| Bag Handle Indicator | Yes |
| Bag Handle Details | Cut-Out Handles |
| Width | 8" |
| Depth | 4" |
| Height | 16" |
| Bag Material Type | Plastic |
| Material(s) | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Color(s) | White/Red |
| Color Family | Multicolor |
| Bag Closure Type | Tie-Flaps |
| Bag Closure Details | Standard T-Sack Handles |
| Bag Labeling Indicator | Yes |
| Bag Labeling Details | Thank You - Have a Nice Day |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Total Recycled Content Percent | 25% |
| SKU Group | Barnes Paper Company Thank You High-Density Shopping Bags |
| Item Weight (lbs) | 9.65 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.6 |
| Item Height (in) | 6.8 |
| Item Length (in) | 18.2 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 2000 |
| Carton Width (in) | 8.6 |
| Carton Length (in) | 18.2 |
| Carton Height (in) | 6.8 |
| Carton Weight (lbs) | 9.65 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BROWN PAPER GOODS |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 8416THYOU |
| GTIN (UPC) | 00856550002021 |
| GTIN Carton | 10856550002028 |
| UPC Retail | 856550002021 |
| UPC Carton | 10856550002028 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.