Preprinted with a smiley face graphic.
Feature
- Strong, high-density plastic.
- Convenient handles.
$57.41 Original price was: $57.41.$34.49Current price is: $34.49.
Availability: 309 in stock
Preprinted with a smiley face graphic.
| Bag Use Scenario | General Merchandise |
|---|---|
| Global Product Type | Plastic Shopping Bags |
| Bag Handle Indicator | Yes |
| Bag Handle Details | Cut-Out Handles |
| Width | 11.5" |
| Depth | 6.5" |
| Height | 21" |
| Thickness | 0.49 mil |
| Bag Material Type | Plastic |
| Material(s) | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Color(s) | White/Red |
| Color Family | Multicolor |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | Yes |
| Bag Labeling Details | Thank You - Have a Nice Day: Smiley Face Icon |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| SKU Group | Barnes Paper Company Smiley Face Shopping Bags |
| Item Weight (lbs) | 11 |
|---|---|
| Item Width (in) | 12 |
| Item Height (in) | 5.5 |
| Item Length (in) | 13 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 900 |
| Carton Width (in) | 12 |
| Carton Length (in) | 13 |
| Carton Height (in) | 5.5 |
| Carton Weight (lbs) | 11 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BROWN PAPER GOODS |
|---|---|
| Manufacturer Part No | T1/6SMILEY |
| GTIN (UPC) | 00856550002083 |
| GTIN Carton | 10856550002080 |
| UPC Retail | 856550002083 |
| UPC Carton | 10856550002080 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.