Plastic thank-you T-sacks are a nice way to treat customers.
Feature
- Good for all types of businesses.
$51.28 Original price was: $51.28.$28.49Current price is: $28.49.
Out of stock
Plastic thank-you T-sacks are a nice way to treat customers.
| Bag Use Scenario | General Merchandise |
|---|---|
| Global Product Type | Plastic T-Sacks |
| Bag Handle Indicator | Yes |
| Bag Handle Details | Cut-Out Handles |
| Width | 4" |
| Depth | 6" |
| Height | 15" |
| Thickness | 2 mil |
| Capacity (Weight) | 3 lb |
| Bag Material Type | Plastic |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White/Red |
| Color Family | Multicolor |
| Bag Closure Type | Tie-Flaps |
| Bag Closure Details | Standard T-Sack Handles |
| Bag Labeling Indicator | Yes |
| Bag Labeling Details | Thank You - Have a Nice Day |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Barnes Paper Company Plastic Thank-You T-Sack |
| Item Weight (lbs) | 6.2 |
|---|---|
| Item Width (in) | 0.6 |
| Item Height (in) | 0.4 |
| Item Length (in) | 1.3 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 2000 |
| Carton Width (in) | 0.6 |
| Carton Length (in) | 1.3 |
| Carton Height (in) | 0.4 |
| Carton Weight (lbs) | 6.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BROWN PAPER GOODS |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 6415THYOU |
| GTIN (UPC) | 00856550002045 |
| GTIN Carton | 10856550002042 |
| UPC Retail | 856550002045 |
| UPC Carton | 10856550002042 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.