Deli bags are great for heated displays.
Feature
- Anti-fog window stays clear for hours.
- Grease-resistant bags hide stains.
- Vented design keeps fried food crisp.
$513.89 Original price was: $513.89.$110.99Current price is: $110.99.
Availability: 7 in stock
Deli bags are great for heated displays.
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
|---|---|
| Global Product Type | POS Multi-Use Foodservice Bags |
| Food-Handling Use Scenario | POS Hot Foods |
| Bag Size Type | 8 lb |
| Width | 6.13" |
| Depth | 4" |
| Height | 12.38" |
| Capacity (Weight) | 8 lb |
| Bag Labeling Indicator | Yes |
| Bag Labeling Details | Hot ToGo |
| Color(s) | Brown/Red/Clear |
| Color Family | Multicolor |
| Material(s) | Natural Kraft Paper |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bagcraft ToGo! EcoCraft® Grease-Resistant Deli Window Bag |
| Item Weight (lbs) | 22 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.625 |
| Item Height (in) | 13.375 |
| Item Length (in) | 19.625 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 500 |
| Carton Width (in) | 8.625 |
| Carton Length (in) | 19.625 |
| Carton Height (in) | 13.375 |
| Carton Weight (lbs) | 22 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | X |
| Brand | BAGCRAFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 300609 |
| GTIN (UPC) | 10072181006093 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10072181006093 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24111502 |
Reviews
There are no reviews yet.