Economically priced.
Feature
- Keeps silverware clean and protected.
- Easy to load.
$97.59 Original price was: $97.59.$42.49Current price is: $42.49.
Availability: 382 in stock
Economically priced.
| Global Product Type | Commercial Eating Utensil Bags |
|---|---|
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Food-Handling Use Scenario | Utensils & Vessels |
| Bag Size Type | Eating Utensil Set |
| Width | 2.25" |
| Depth | 10" |
| Height | 10" |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Handle Indicator | No |
| Color(s) | Translucent White |
| Color Family | White |
| Bag Material Type | Uncoated Paper |
| Material(s) | Paper |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bagcraft Silverware Bags |
| Item Weight (lbs) | 9 |
|---|---|
| Item Width (in) | 10 |
| Item Height (in) | 6.75 |
| Item Length (in) | 12 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 2000 |
| Carton Width (in) | 10 |
| Carton Length (in) | 12 |
| Carton Height (in) | 6.75 |
| Carton Weight (lbs) | 9 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BAGCRAFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 300039 |
| GTIN (UPC) | 00721810003981 |
| GTIN Carton | 10072181000398 |
| UPC Retail | 721810003981 |
| UPC Carton | 10072181000398 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.