Decorative printing.
Feature
- Leak-resistant waxed paper.
- Undercut lip.
$161.53 Original price was: $161.53.$65.99Current price is: $65.99.
Availability: 44 in stock
Decorative printing.
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
|---|---|
| Global Product Type | Feminine Care Disposal Bags & Liners |
| Waste Bag Material(s) | Wax-Coated Paper |
| Scent Indicator | No |
| Width | 4" |
| Depth | 2" |
| Height | 9" |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Bottom Seal | Flat |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bagcraft Nap Sack Sanitary Disposal Bags |
| Item Weight (lbs) | 9.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.25 |
| Item Height (in) | 5 |
| Item Length (in) | 15.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1000 |
| Carton Width (in) | 11.25 |
| Carton Length (in) | 15.75 |
| Carton Height (in) | 5 |
| Carton Weight (lbs) | 9.8 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BAGCRAFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 300314 |
| GTIN (UPC) | 00072181003149 |
| GTIN Carton | 10072181003146 |
| UPC Retail | 072181003149 |
| UPC Carton | 10072181003146 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.